Urząd Miasta Łaskarzewa tworzy bazę miejsc noclegowych dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Do naszego miasta zaczynają już napływać uciekinierzy – w większości matki z dziećmi – którzy nie maję na terenie Polski żadnych możliwości zamieszkania u znajomych bądź rodziny.

Zgłoszeń lokali dokonujemy poprzez:
telefon: tel. 25 623 97 45 lub 501 305 236
email: pomocukrainie@miastolaskarzew.pl

Potrzebne jest także wsparcie w przygotowaniu lokali do zamieszkania – poszukiwane są m.in. meble (zwłaszcza łózka), lodówki, pralki, dywany i chodniki, podstawowe wyposażenie domowe wraz z pościelą, zapasy środków czystości.

Pamiętajmy, że bezpośrednio w chwili przyjazdu do miasta uciekinierzy być może będą potrzebowali pomocy w postaci ciepłego posiłku (zazwyczaj są wyczerpani oczekiwaniem na granicy i podróżą) – w tej sprawie Urząd Miasta także poszukuje wsparcia i woluntariuszy.

Zachęcamy także do zgłoszenia już przybyłych mieszkańców Ukrainy do Urzędu Miasta (link do strony:

https://www.miastolaskarzew.pl/art,304,zglaszanie-pobytu-uchodzcow-z-ukrainy.html) – chodzi o koordynację pomocy, oszacowanie niezbędnej ilości miejsc w przedszkolach, szkołach i przygotowanie placówek na przyjęcie dzieci oraz wsparcia psychologicznego i medycznego. 

Poszukujemy osób znających język ukraiński!

Rejestracja uchodźców w punkcie recepcyjnym nie jest obowiązkowa by wjechać na polskie terytorium. W takiej sytuacji należy pamiętać o zgłoszeniu uchodźców, by mogli otrzymać właściwy status prawny i pełną pomoc.