Niebawem rozpoczną się ferie, a niskie temperatury sprawiły, że jezior, rzeki i zbiorniki wodne są zamarznięte. Dbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Pamiętajmy, że wchodzenie na zamarzniętą taflę wodny zawsze jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie! Zamiast zamarzniętych zbiorników wodnych bezpieczniejsze jest lodowisko!

Apelujemy o rozsądek oraz ostrożność i nie wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne!

Kiedy widzisz, że pod kimś zarwał się lód…

– nie biegnij w kierunku ofiary – lód w tym miejscu może być słaby i może zarwać się również pod tobą;

– wezwij pomoc z telefonu komórkowego – numer 112

– staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co można się trzymać np. linę, gałąź, kurtkę;

– pomóż ofierze wydostać się na krawędź lodu;

– pod żadnym pozorem nie podawaj alkoholu uratowanemu na mrozie; alkohol rozszerza naczynia krwionośne i poprawia krążenie – w rezultacie szybko doprowadza do dalszego wyziębienia organizmu. Zamiast alkoholu możesz podać np. czekoladę lub cukierki i coś ciepłego do picia.

– aby doraźnie zabezpieczyć poszkodowanego przed zimnem – można założyć mu koc termiczny – w tym przypadku zakładamy go stroną srebrzystą do wewnątrz,

– jeżeli jest taka możliwość należy szybko przebrać niedoszłego topielca w pożyczone suche ubranie.

O czym powinieneś wiedzieć zanim wejdziesz na lód…

– zostaw komuś informacje o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu;

– na lód najlepiej wybieraj się w towarzystwie, najlepiej kogoś na kogo możesz liczyć w krytycznej sytuacji.

– jeżeli nie jesteś pewny wytrzymałości lodu, zabierz ze sobą długą linę, którą możesz związać się z kompanem, pomoże to we wzajemnym udzieleniu pomocy w przypadku załamania się tafli lodu; używaj kamizelki asekuracyjnej i/lub specjalnego kombinezonu.

– zawsze należy mieć przy sobie kolce pomocne przy wczołganiu się na lód – można je kupić w większości sklepów wędkarskich lub wykonać samemu np. z wkrętaków (zaostrzone końce, rękojeści połączone linką zakładaną na szyję, na ostrza można założyć cienką elastyczną rurkę, która zabezpieczy przed rozdarciem kombinezonu)

 

– podczas wędrówki uderzaj co pewien czas np. pierzchnią w lód; gdy pod wpływem uderzenia pokrywa lodowa pęka lub trzeszczy – wycofaj się tą samą drogą.

Jeżeli lód się zarwie…

– nie wpadaj w panikę, zachowaj spokój;

– oszczędzaj siły na wydostanie się z wody; wydostanie bez niczyjej pomocy się o własnych siłach jest niezwykle trudne – ręce ślizgają się po mokrym lodzie – nie można znaleźć chwytu – dlatego bardzo ważne jest posiadanie kolców opisanych powyżej.

– jeśli to możliwe zdejmij buty, zrzucisz kilka zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni;

– jeśli się wydostaniesz, nie wstawaj, powoli przeczołgaj się w bezpieczne miejsce;

 

– jeżeli jest taka możliwość szybko przebierz się w pożyczone suche ubranie.